1396/6/8 چهارشنبه

علی محمدی:

اجرای قانون معافیت مالیاتی حوزه های صنعت،معدن و خدمات گامی مهم در راستای کاهش بیکاری استان خواهد بود.

علی محمدی نماینده وزیر و مدیر کل امور اقتصادی ودارایی استان کرمانشاه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت عنوان کردند که با اجرای بندپ ماده 32 قانون برنامه ششم توسعه که حوزه های صنعت،معدن و خدمات شهرستانهای که نرخ بیکاری بالاتر از میانگین کشوری را دارا هستند گامی مهم در راستای کاهش بیکاری استان برداشته خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی ودارایی استان کرمانشاه علی محمدی در ابتدا ضمن تبریک هفته دولت ،یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر را گرامی داشتند.
ایشان ضمن اشاره به 14 پروژه اقتصاد مقامتی تعریف شده وزارت اقتصاد در سال 96، همکاری و هماهنگی دستگاههای تابعه استانی این وزارتخانه را درراستای اجرای موفق این برنامه های مهم و حیاتی دانستند.
وی عملیاتی  کردن مقررات و بهبود 10 پله ای رتبه کشور در سهولت کسب و کار،استقرار خزانه داری الکترونیکی،پیاده سازی کامل طرح مالیات بر ارزش افزوده و طرح جامع مالیاتی،برنامه مولد سازی و مدیریت دارایی های دولت،شناسایی و احصاء، وواگذاری اموال مازاد دستگاههای اجرایی،توسعه و استقرار نظام جامع مدیریت بدهی ها و تعهدات عمومی دولت را از جمله برنامه هیا تعریف شده این 14 پروزه اقتصاد مقاومتی می باشندکه استانها به نوعی در انجام آن تاثیر گذار می باشند.
علی محمدی  در ادامه مهمترین اقدامات حوزه نظارت مالی را تغییر نظام حسابداری از روش نقدی به تعهدی،تامین منابع مالی و عمومی دولت از طریق صدور اسناد خزانه اسلامی،سامانده،ی حسابهای دولتی ،حذف صدور چک و اسقرار بانکواره،ثبت 81درصد کل اسناد دستگاههای اجرایی استان و77درصد کل املاک دولتی در سامانه ثبت اموال دولتی(سادا)،وصول 27 درصداز 41 درصد سهم 5 ماهه استان،استقرار سامانه های ثبت اموال منقول و غیر منقول دستگاههای اجرایی(سادا)،سامانه ثبت مطالبات و بدهی  اشخاص حقیقی و حقوقی از دولت(سماد)،سامانه ارسال گزارش صورت های مالی دستگاه های اجرایی برای تهیه گزارش تفریغ بودجه(سناما) بیان داشتند.
نماینده وزیر و مدیر کل امور اقتصادی ودارایی تدوین برش استانی پروژه های اقتصاد مقاومتی ،شناسایی مزیت ها و مشوق های سرمایه گذاری استان،ساماندهی شاخصهای اقتصادی استان در قالب نماگرهای ماهیانه و فصلی،انجام تحقیقات در زمینه شناسایی آسیب های احتمالی سیستم بانکی و ارائه راهکارهای لازم را از جمله مهمترین اقدامات حوزه امور اقتصادی بیان نمودند.
وی در خصوص شاخص اقتصاد کلان استان بیان داشتند که تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۹۳، ۱۱۴۴ هزار میلیارد تومان بود ه که بر اساس آخرین امارهای بانک مرکزی و این عدد در استان کرمانشاه ۲۱.۳ هزار میلیارد تومان می باشد وی افزودند که  سهم استان از تولید ناخالص داخلی کشور ۱.۹ درصد است.
مدیر کل اقتصاد و دارایی استان کرمانشاه سهم بخش صنعت و معدن از اقتصاد استان در بحث اشتغال در سال ۹۵ را ۲۲.۳ درصد اعلام کرد و گفت: در این سال، سهم بخش کشاورزی ۲۷.۶ درصد و بخش خدمات ۵۰.۱ درصد  بوده است.
وی شاخص بهبود فضای کسب و کار استان  در میان سایر استانهای سراسر کشور در بهار سال۹۵، ۲۳، در تابستان سال گذشته ۱۶، در پاییز ۱۵ و در زمستان  دو درصد اعلام کرد و گفت: هم اکنون جزو سه استان آخر در بیکاری هستیم و دیگر رتبه اول را نداریم.
محمدی در ادامه به عملکرد شاخص بانکی پرداختند و گفتند که  سرانه سپرده گذاری در استان کرمانشاه در سال ۹۴ ، ۴.۹ میلیون تومان و این در حالی است که این آمار در کشور ۱۲.۶ میلیون تومان  بوده است و افزود: در سال ۹۵ این شاخص در استان به ۵.۹ میلیون تومان و در کشور  به حدود ۱۶ میلیون تومان رسیده است.
علی محمدی نسبت مصارف به منابع بانکی  در اسفند سال گذشته را اینگونه اعلام کرد: در مجموع کل بانکهای خصوصی و دولتی فعال در استان ۹۷ درصد و بدون احتساب  بانک های خصوصی ۱۱۵ درصد است ایشان همچنین افزودند که  ترکیب سپرده های استان در قرض الحسنه جاری و پس انداز ۲۴ درصد، سپرده گذاری کوتاه مدت و بلند مدت ۷۰ درصد و سایر سپرده ها ۶ درصد  بوده است.
وی عملکرد گمرکی استان را در سال 95 در زمینه صادرات را  ۹۴۶ میلیون دلار اعلام کرد و گفتند: در سه ماهه نخست امسال ۲۲۴ میلیون دلار بوده.
ایشان همچنین واردات از گمرکات استان در سال ۹۵، ۳۶ میلیون دلار و در سه ماهه نخست امسال ۶ میلیون دلار  عنوان کردند.
نمانده وزیر و مدیر کل امور اقتصادی و دارایی  حق بیمه تولیدی استان در سال گذشته را ۳۴۵ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت:  این عدد در سه ماهه نخست امسال ۶۹ میلیارد تومان بوده در حالیکه  خسارت پرداختی بیمه ها در سال گذشته ۳۰۰ میلیارد تومان و در سه ماهه نخست امسال ۵۹ میلیارد تومان می باشد.
محمدی ارزش سهام معامله شده در بورس منطقه ای کرمانشاه با وجود سه شرکت بورسی فعال  را  در سال گذشته ۶۱۲ میلیارد تومان و در سه ماهه نخست امسال ۱۲۱ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: حجم سهام معامله شده سال ۹۵، ۲۸۲۶ میلیون سهام و در سه ماهه نخست امسال ۶۱۰ میلیون سهم بوده است.
 
وی افزود: هر چه تعداد شرکتهای پذیرفته شده در بورس استان بیشتر باشد منابع بیشتری خواهیم داشت ما هم اکنون سه شرکت بورسی داریم و در این حوزه نیاز به کار وجود دارد، الان بیشترین فشار بر روی بانکها است.
ایشان سهم استان کرمانشاه از درآمدهای مالیاتی کشور را چهار دهم درصد اعلام کرد و افزود: کرمانشاه دومین استان کشور در شفاف سازی بدهی های دستگاهها است.
محمدی بیان کرد: در استان، یک میلیون و چهارصد و هفتاد هزار نفر سهام عدالت دارند و تا پایان شهریور ماه امسال سود سهام عدالت به حساب سرپرستان خانوار در استان واریز می‌شود.
وی با بیان اینکه جمعیت یارانه بگیر استان کرمانشاه بشدت بالاست، اظهار داشت: اعتبارات عمرانی استان کرمانشاه ۴۰۰ میلیارد است و ۱۳۰ میلیارد آن تخصیص یافته است.

 

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
سال 97
نشانی: کرمانشاه- خیابان سنگر- پل اجلالیه- اداره کل امور اقتصادی ودارایی   تلفن:5-37210203-083  دورنگار:37222261   
                      کد پستی: 6713743559  websit: http:// km.mefa.ir    پست الکترونیکی:daraee-krs@mefa.gov.ir
^