1398/3/8 چهارشنبه

درنشست با نماینده رسمی سرمایه گذاری خاص چین در ایران مطرح شد:ارائه 7 فرصت سرمایه گذاری خارجی در کرمانشاه

سومین جلسه ستاد سرمایه گذاری استان کرمانشاه با حضور استاندار ، نمایندگان گروه سرمایه‌گذاری سابیر بین‌الملل، نماینده رسمی سازمان سرمایه‌گذاری چین در ایران و جمعی از مسئولین استان به منظور ارائه 7 فرصت سرمایه گذاری از جمله بندر خشک،تکمیل راه آهن کرمانشاه به خسروی،قطار شهری کرمانشاه،پتروشیمی ماهان اسلام آباد غرب،کاغذ بیستون و کارخانه لاستیک سازی در محل سالن جلسات امید استانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی ودارایی کرمانشاه در این جلسه هوشنگ بازوند از کرمانشاه به عنوان استانی ثروتمند و پر از ظرفیت برای جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی یاد کرد و گفت: پروژه‌های زیادی در حوزه‌های عمرانی، زیربنایی، اقتصادی، خدمات، گردشگری و .. داریم که می‌تواند برای سرمایه‌گذاران جذاب باشد.

وی دهکده لجستیک یا بندرخشک کرمانشاه را از جمله مهمترین این پروژه‌ها برشمرد و افزود: این پروژه توسط وزارت راه و شهرسازی برای غرب کشور و با مرکزیت کرمانشاه تعریف شده است.

به گفته بازوند، کرمانشاه به واسطه فاصله کوتاه تا چهار استان همجوار و همچنین هم مرزی با کشور عراق بهترین نقطه برای احداث این بندرخشک است.

وی تاکید کرد: تمام زیرساخت‌های لازم برای این بندرخشک از جمله خط ریلی، بزرگراه‌ها، فرودگاه بین‌المللی و حمل  نقل هوایی و... فراهم است.

استاندار کرمانشاه یادآور شد: برای احداث این دهکده لجستیک حدود 200 هکتار زمین در نظر گرفته شده است.

بازوند پتروشیمی اسلام آبادغرب را از دیگر جاذبه‌های سرمایه‌گذاری کرمانشاه برشمرد که برای احداث نیازمند سرمایه‌گذای 1600 میلیون یورویی است.

وی با بیان اینکه گروه سرمایه‌گذار قبلی این پتروشیمی کارهای اولیه لازم را انجام داده اند، اضافه کرد: این گروه هم اکنون آمادگی دارند هم به عنوان سهام‌دار حداقلی در پروژه باقی بمانند و هم کل پروژه را واگذار کنند.

استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: تله‌کابین کرمانشاه نیز از پروژه‌های تفریحی و گردشگری است که امکان مشارکت با شهرداری برای ساخت این پروژه  وجود دارد.

بازوند راه آهن غرب کشور و امتداد آن از کرمانشاه تا خسروی را از دیگر زمینه‌هایی دانست که سرمایه‌گذاران می‌توانند در آن به صورت فاینانس مشارکت داشته باشند و گفت: از آنجایی که زمان اجرای این پروژه برای ما بسیار مهم است،  اگر تامین فاینانس خارجی برای این پروژه طولانی شود، سراغ فاینانس داخلی خواهیم رفت.

وی کل اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این پروژه از کرمانشاه تا خسروی را 1700 میلیارد تومان برآورد کرد که از این میزان 500 میلیارد تومان مربوط به مسیر کرمانشاه به اسلام آبادغرب و 1200 میلیارد تومان از مسیر اسلام آبادغرب تا خسروی است.

استاندار کرمانشاه با اشاره به ادامه مسیر این راه‌آهن تا بندر لازقیه سوریه، گفت: راه آهن غرب کشور می‌تواند به مسیرهای بین‌المللی متصل شود.

بازوند اظهار کرد: پروژه دیگر خریداری یک شرکت هواپیمایی یا ایرلاین با سرمایه‌گذاری هزار میلیارد تومان و 21 فروند هواپیما است که باید بیس آن در کرمانشاه باشد.

وی معتقد است، خریداری این ایرلاین برای سرمایه‌گذاران توجیه اقتصادی بسیار بالایی دارد.

استاندار کرمانشاه از قطارشهری کرمانشاه نیز به عنوان یک پروژه حیاتی و قابل سرمایه‌گذاری در کرمانشاه یاد کرد و افزود: بخشی از کارهای این پروژه انجام شده و سرمایه‌گذاران می‌توانند صفر تا 100 باقی مانده این پروژه را تحویل بگیرند.

بازوند خاطرنشان کرد: در حوزه صنایع کاغذ نیز 285 هکتار زمین در اختیار داریم که تمام زیرساخت‌های آن مانند آب، برق و ... فراهم است.

وی درباره راه‌اندازی واحد لاستیک سازی در کرمانشاه نیز گفت: مجوز لازم برای تولید 50 هزار حلقه لاستیک در کرمانشاه صادر شده و اگر سرمایه‌گذار در این زمینه پای کار بیاید، وزارت صمت نیز حدود 19 درصد کار را بر عهده می‌گیرد.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه نگرانی بابت بازار داخلی خرید لاستیک‌ وجود ندارد، خاطرنشان کرد: هم اکنون برای تامین نیاز داخل کشور واردات لاستیک انجام می‌شود.

بازوند با بیان اینکه در کرمانشاه شرایط لازم برای جذب سرمایه‌گذاران و حمایت از آنها فراهم خواهد شد، اضافه کرد: تلاش می‌کنیم با جذب سرمایه‌گذاران خصوصا سرمایه‌گذاران خارجی شرایط کنونی تحریم‌ها را به یک فرصت تبدیل کنیم.


 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
رونق تولید
نشانی: کرمانشاه- خیابان سنگر- پل اجلالیه- اداره کل امور اقتصادی ودارایی   تلفن:5-37210203-083  دورنگار:37222261   
                      کد پستی: 6713743559  websit: http:// km.mefa.ir    پست الکترونیکی:daraee-krs@mefa.gov.ir
^